Kötü amaçlı yazılımlar ve saldırıya uğramış siteler hakkında

Siteniz saldırıya uğradıysa, sizi anlıyoruz. Yapacağınız şey şudur.
 • Sitenizi çevrimdışına alın ve kötü amaçlı yazılımlardan temizleyin
 • Kötü amaçlı yazılım incelemesi isteğinde bulunun.

Kötü amaçlı yazılım nedir? Daha fazla bilgi edinin...
Siteme bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarım? Daha fazla bilgi edinin...
Sonraki adımlar Daha fazla bilgi edinin...

Kötü amaçlı yazılım nedir?
başa dön

Siteniz kötü amaçlı yazılımdan etkilendiyse, bunun nedeni genellikle, saldırganın sitenizin denetimini ele geçirmesine izin veren bazı güvenlik açıklarıdır. Saldırgan, (örneğin spam eklemek için) sitenin içeriğini değiştirebilir veya genellikle e-dolandırıcılık amacıyla siteye daha fazla sayfa ekleyerek kullanıcıları kişisel bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini paylaşmaları konusunda kandırabilir. Alternatif olarak, kötü amaçlı kodlar (kötü amaçlı yazılımlar) yerleştirebilir (örneğin, sayfayı görüntüleyen tüm bilgisayarlara saldırmaya çalışan başka bir web sitesinden içerik alan komut dosyaları veya İç Çerçeveler).

"Kötü niyetli yazılım" terimi, bir bilgisayara veya ağa zarar vermek üzere tasarlanmış her tür kötü niyetli yazılımı içine alır. Kötü niyetli yazılım türleri arasında virüsler, solucanlar, casus yazılımlar ve Truva atları yer alır (ancak bunlarla sınırlı değildir). Bir site veya bilgisayar saldırıya uğramışsa, söz konusu site veya bilgisayar, e-dolandırıcılık siteleri gibi (kişisel bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini paylaşmaları konusunda kullanıcıları kandırmak amacıyla tasarlanmış siteler) kötü niyetli içerik barındırmak için kullanılabilir. Bazı saldırganlar, saldırıya uğramış bir sitenin yönetim denetimini bile ele geçirebilir.

Çok nadiren de olsa, arama sonuçlarında aramanızın işaretlenmesinden sonra kötü amaçlı yazılım uyarılarının (ve kötü amaçlı yazılım inceleme isteği formu bağlantılarının) Web Yöneticisi Araçları'nda görülebilmesi bir gün sürebilmektedir. Web Yöneticisi Araçları'nda bir uyarı görmemenize rağmen siteniz işaretlenmişse, lütfen daha sonra tekrar kontrol edin.


Siteme bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarım?
başa dön

Web Yöneticisi Araçları’nda sitenizin kötü amaçlı yazılımlar (bir tür "zararlı yazılım") barındıran veya bunları dağıtan bir web sitesi olarak tanımlanıp tanımlanmadığını öğrenmek için Web Yöneticisi Araçları ana sayfasını kontrol edebilirsiniz. (Not: Bu bilgileri görebilmek için sitenin size ait olduğunu doğrulamanız gerekir.) Ayrıca, etkilenen sitelerin web yöneticilerine aşağıdaki e-posta adresleri aracılığıyla da bildirim göndeririz:

 • abuse@
 • admin@
 • administrator@
 • contact@
 • info@
 • postmaster@
 • support@
 • webmaster@

Bu tanımlama kısmen, StopBadware.org tarafından belirlenen kurallara dayanır. Bununla birlikte, kötü niyetli yazılımları barındıran veya bunları dağıtan siteleri tanımlamak için Google’ın kendi ölçütleri, prosedürleri ve araçları vardır. Bazı durumlarda, üçüncü taraflar, yasal sitelere kötü amaçlı kod ekleyebilir; bu da uyarı iletisini göstermemize neden olur. Sitenizin yanlışlıkla bu şekilde tanımlandığını düşünüyorsanız veya sitenizde kötü niyetli yazılımı artık barındırmayacak veya dağıtmayacak biçimde değişiklikler yaptıysanız ve sitenizi zararlı yazılımlardan korumak için güvenlik önlemleri aldıysanız, sitenizin Google tarafından yeniden incelenmesini isteyebilirsiniz (aşağıya bakın).

Google, kullanıcıları korumak ve saldırıya uğramış sitelerin sahipleriyle iletişim kurmak amacıyla bu tür web sayfalarını sürekli olarak aramak için otomatik tarayıcılar kullanır. Bilgisayar korsanı sitenize kötü amaçlı yazılım yerleştirmişse, diğer kullanıcıları korumak için arama sonuçlarımızda sitenize kötü amaçlı yazılım bulaştığını da belirtiriz. Sitenizin kötü amaçlı yazılımdan etkilendiğine dair her türlü tespit, sizin web yöneticisi uzmanlığınızla değil, tamamen kötü amaçlı yazılımın bulaştığı sayfaların içeriği ile alakalıdır.

Sonraki adımlar
başa dön

 • Siteniz kötü amaçlı yazılımdan etkilenmişse: Saldırıya uğramış bir site nasıl temizlenir?
 • Kötü amaçlı yazılımdan etkilenmeyi önleme: Gelecekte kötü amaçlı yazılımdan etkilenmeyi önlemek için en iyi uygulamalar
 • Kötü amaçlı yazılım incelemesi isteme: Spam ve kötü amaçlı kodların tümünün kaldırıldığından emin olduktan sonra Google'dan kötü amaçlı yazılımlara karşı inceleme isteyebilirsiniz. Google, sitenizi inceler ve artık temiz olduğunu tespit ederse, arama sonuçları sayfasında sitenizin girişinde görüntülenen uyarı etiketini kaldırır.


Eylül Ajans
Eylül Ajans ® Web Tasarım, Google SEO, Backlink, Hit Hizmetleri
Merkez : ANKARA
Tel: 532.7216044
ANA SAYFA | EYLÜL AJANS ® | WEB TASARIM | GOOGLE SEO | REFERANSLAR | İLETİŞİM | BLOG | XMSite içerisinde yer alan tüm bilgiler Eylül Ajans ®'a aittir.
Her hakkı saklıdır. 2003-2012 © İzinsiz kullanılamaz


Yeni Türk Ticaret Kanununa göre Firmaların Yaptırmakla Yükümlü Oldukları Web Sitesi Özellikleri...


dmoz.org
Firma Rehberi
Bilgisayar İnternet WebTasarım

SEO Google Web Sitesi Eklemek Google Dostu Siteler Domain Hosting Google Web Yöneticisi Araçları Web Tasarım Google Seo Google Arama Motoru Optimizasyonu Backlink Hir Pagerank DMOZ Open Directory Project Google Adwords E Ticaret