Google'a bir site ekleme

Google arama sonuçlarına dahil olmak ücretsiz ve kolaydır; sitenizi Google'a göndermeniz bile gerekmez. Google, düzenli olarak web’i taramak ve dizinimize eklenecek siteler bulmak için “örümcek” (spider) olarak bilinen yazılımları kullanan tam otomatik bir arama motorudur. Aslında arama sonuçlarımızda listelenen sitelerin büyük çoğunluğu eklenmek üzere manuel olarak gönderilmiş siteler değil, örümceklerimizin web’i tararken bulup otomatik olarak eklediği sitelerdir.

Sitenize yeni bir URL eklediyseniz veya bir sayfa son tarandığından beri önemli ölçüde değiştiyse, Google'dan ilgili sayfayı taramasını isteyebilirsiniz.

Sitenizde özel ürünler, içerik veya hizmetler (örneğin video içeriği, yerel işletme bilgileri veya ürün listeleri) varsa, bunları Google Web Araması üzerinden sunarak dünyaya ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Google İçerik Merkezi sayfasını ziyaret edin.

Sitenizin Google dizinine eklenip eklenmediğini öğrenmek için sitenizin URL'sini kullanarak bir site araması yapın. Örneğin, [ site:google.com ] aramasının sonucu şudur: http://www.google.com/search?q=site%3Agoogle.com .

Google milyarlarca sayfayı tarasa da bazı sitelerin gözden kaçmasının önüne geçilemez. Örümceklerimiz bir siteyi atladıklarında, bunun nedeni çoğunlukla aşağıdakilerden biridir:

  • Site, web üzerindeki diğer sitelerden gelen birden fazla bağlantı ile iyi biçimde bağlanmamıştır.
  • Söz konusu site, Google’ın en son taraması tamamlandıktan sonra kullanıma sunulmuştur.
  • Sitenin tasarımı içeriğin Google tarafından etkili biçimde taramasını zorlaştırmaktadır.
  • Siteyi taramaya çalıştığımızda bu, sitenin geçici olarak devre dışı olduğu bir zamana rastlamış olabilir veya bir hata almış olabiliriz. Sitenizi taramaya çalışırken hata oluşup oluşmadığını görmek için Google Web Yöneticisi Araçları'nı kullanabilirsiniz.

Amacımız internet içeriğini adil ve doğru biçimde sunmaktır. Bu hedefi gerçeğe dönüştürmeye yardım etmek üzere tarayıcı dostu bir site oluşturmak için ipuçlarının yanı sıra kurallar da sunuyoruz. Örümceklerimizin belirli bir siteyi bulacağında dair hiçbir garanti olmasa da bu kurallara uyulması sitenizin arama sonuçlarımızda görüntülenme olasılığını artıracaktır.

Sayfalarınızın ayrıntılı bir Site Haritasını oluşturmayı ve göndermeyi düşünün. Site Haritaları, tüm URL'lerinizi Google dizinine göndermenizin ve sayfalarınızın Google'daki görünürlüğüyle ilgili ayrıntılı raporlar almanızın kolay bir yoldur. Site haritalarıyla, mevcut sayfalarınızın tümü ve bu sayfalar üzerinde yaptığınız güncellemeler hakkında bizi otomatik olarak bilgilendirebilirsiniz. Ancak, bir Site Haritası göndermenin, sitenizdeki sayfaların tümünün taranacağı ve arama sonuçlarımıza ekleneceği anlamına gelmediğini lütfen unutmayın.


Orijinal Google Sayfası:

http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=34397&ctx=cb&src=cb&cbid=ly0pz6wiugst&cbrank=0 


Eylül Ajans
Eylül Ajans ® Web Tasarım, Google SEO, Backlink, Hit Hizmetleri
Merkez : ANKARA
Tel: 532.7216044
ANA SAYFA | EYLÜL AJANS ® | WEB TASARIM | GOOGLE SEO | REFERANSLAR | İLETİŞİM | BLOG | XMSite içerisinde yer alan tüm bilgiler Eylül Ajans ®'a aittir.
Her hakkı saklıdır. 2003-2012 © İzinsiz kullanılamaz


Yeni Türk Ticaret Kanununa göre Firmaların Yaptırmakla Yükümlü Oldukları Web Sitesi Özellikleri...


dmoz.org
Firma Rehberi
Bilgisayar İnternet WebTasarım

SEO Google Web Sitesi Eklemek Google Dostu Siteler Domain Hosting Google Web Yöneticisi Araçları Web Tasarım Google Seo Google Arama Motoru Optimizasyonu Backlink Hir Pagerank DMOZ Open Directory Project Google Adwords E Ticaret