Open Directory Project DMOZ

Açık Dizin Projesi Hakkında

Açık Dizin Projesi Web'deki en büyük ve en kapsamlı, insanlar tarafından düzenlenen dizindir. Dünyanın her tarafından katılımda bulunan geniş bir gönüllü editörler topluluğu tarafından inşa edilmiştir ve varlığı onlar tarafından sürdürülmektedir.

Web Cumhuriyeti

Web şaşırtıcı bir hızla büyümeye devam ediyor. Otomatik arama motorları, arama sorgularına işe yarar sonuçlarla cevap vermekte giderek daha yetersiz kalıyorlar. Ticari dizin siterinin maaşlı editör kadroları başvuruları değerlendirmeye yetişemiyor ve dizinlerin kalitesi ve kapsamı daha da kötüye gidiyor. Bağlantılar çürümeye yüz tutuyor ve internetin büyümesine ayak uyduramıyorlar.

İnternetin olağanüstü büyüyüşüyle savaşmak yerine, Açık Dizin, internetin kendisini organize etmesi için gereken yöntemi sunuyor. İnternet büyüdükçe net vatandaşlarının sayısı da artıyor. Bu vatandaşların her biri web'in küçük bir kısmını organize edebilir, kötü ve kullanışsız olanları atıp sadece en iyi içeriği tutarak bunu nüfusun geri kalanına yeniden sunabilirler.

Web'in Belirleyici Kataloğu

Açık Dizin, 20. yüzyılın en önemli editör/katılımcı projelerinden bazılarının adımlarını takip ediyor. Nasıl ki Oxford İngilizce Sözlük gönüllülerin çabalarıyla belirleyici bir sözlük olmuşsa, Açık Dizin de Web'in belirleyici kataloğu olmak için onun izinden gidiyor.

Açık Dizin, Açık Kaynak hareketinin ruhunu taşıyarak kurulmuştur ve %100 özgür ve bedava olan tek büyük dizindir. Dizine site göndermek ve/veya dizinin verilerini kullanmak için ücret talep edilmemektir ve hiçbir zaman edilmeyecektir. Açık Dizin verileri, özgür kullanım lisansımıza uymayı kabul eden herkesin serbest kullanımına sunulmaktadır.

İnternet Beyni

Açık Dizin, insanlar tarafından sınıflandırılmış Web içeriğini barındıran en geniş kapsamlı veritabanıdır. İnternet kullanıcılarından oluşan editör kadrosu, Web'deki kaynakların keşfini sağlayan kollektif beyni oluşturur. Açık Dizin, Web'in en büyük ve en popüler arama motorlarının ve portallarının dizin hizmetlerini güçlendirmektedir. Bunlara Netscape Search, AOL Search, Google, Lycos, HotBot, DirectHit ve daha yüzlercesi dahildir.

Siz de Fark Yaratabilirsiniz

Tüm topluluklarda olduğu gibi, ne verirseniz onu alırsınız. Açık Dizin herkese katkıda bulunma imkanı sağlamaktadır.

Kaydolmak kolaydır: Hakkında bilgi sahibi olduğunuz bir konu seçin ve aramıza katılın. Kategorilerin düzenlenmesi basittir. Saniyeler içinde bağlantı eklemenizi, silmenizi ve güncellemenizi sağlayan kapsamlı araçlara sahibiz. Sadece birkaç dakika vaktinizi ayırarak Web'i daha iyi bir yer haline getirmemize yardım edebilir, ve seçtiğiniz konuyla ilgili bir uzman olarak tanınabilirsiniz.

Açık Dizin Projesi'ne Katılın

  1. Düzenlemek istediğiniz bir kategori bulun.
  2. Kategori sayfasının üstündeki Editör Ol bağlantısını takip edin.

Bazı kategorilerde Editör Ol bağlantısının bulunmadığını hatırlatırız; bu durumda sizi ilgilendiren daha spesifik bir kategori bulmalı ve oraya başvurmalısınız. Projeye katılıp biraz deneyim kazandıktan sonra daha genel kategorilere başvurabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi

  • Genel S.S.S. - Daha fazla bilgi almak mı istiyorsunuz? Yardım bölümündeki genel S.S.S.'lere göz atın.
  • ODP Verilerini Kullanan Siteler - ODP RDF çıktısını kullanan sitelerin, arama motorlarının, portalların vb. kategori listelemesi.
  • Basında ODP - ODP hakkında haberler, makaleler ve diğer raporlar.
  • ODP'ye Link Vermek - Sitenizden bize link vererek ODP'ye olan desteğinizi gösterin.
  • ODP Verilerini İndirmek - Web'in belirleyici dizinini sitenizde kullanın. Ücretsiz ve herkese açıktır.
  • Özgür Kullanım Lisansı - ODP verilerinin kullanımını betimleyen lisans.
  • Sosyal Kontrat - ODP'yi özgür ve açık kaynaklı tutmak için bütün internet kullanıcılarına taahhüdümüz ve vaatlerimiz.

Orijinal Link:

http://www.dmoz.org/docs/tr/about.htmlEylül Ajans
Eylül Ajans ® Web Tasarım, Google SEO, Backlink, Hit Hizmetleri
Merkez : ANKARA
Tel: 532.7216044
ANA SAYFA | EYLÜL AJANS ® | WEB TASARIM | GOOGLE SEO | REFERANSLAR | İLETİŞİM | BLOG | XMSite içerisinde yer alan tüm bilgiler Eylül Ajans ®'a aittir.
Her hakkı saklıdır. 2003-2012 © İzinsiz kullanılamaz


Yeni Türk Ticaret Kanununa göre Firmaların Yaptırmakla Yükümlü Oldukları Web Sitesi Özellikleri...


dmoz.org
Firma Rehberi
Bilgisayar İnternet WebTasarım

SEO Google Web Sitesi Eklemek Google Dostu Siteler Domain Hosting Google Web Yöneticisi Araçları Web Tasarım Google Seo Google Arama Motoru Optimizasyonu Backlink Hir Pagerank DMOZ Open Directory Project Google Adwords E Ticaret